TECHNOLOGIA

Zdecydowany zasięg sygnałów z satelitów systemu Galileo

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oznajmiła o starcie nadawania roboczych sygnałów nawigacyjnych wykorzystując następne 2 satelity pracujące w obrębie Galileo – wykorzystywanego w Europie odpowiednika systemu GPS. Rozszerza to zapełnienie nieba przez system nawigacji satelitarnej Galileo. Satelity Galileo o numerze 9 a także 10 były wyniesione na orbitę 11.09.15 r. Po wykonaniu długich, wymagających testów na okołoziemskiej orbicie, udało się potwierdzić ich funkcjonowanie zgodne z założeniami. Zwłaszcza, za pomocą wysokiej na 20 m anteny w centrum ESA na obszarze Belgii, przeprowadzono testy częstotliwości fal radiowych od owych satelitów, by określić kształt sygnału a także jego wielkość.

Sprawdzono oprócz tego poprawność współpracy z naziemną siecią systemu Galileo. Testy były prowadzone z terenu Galileo Control Centres w mieście Oberpfaffenhofen w Niemczech jak również w mieście Fucino na terenie Włoch. W pierwszym miejscu badano nadawanie komend jak również pilnowanie satelitów, za to w drugim kontrolowanie przesyłania danych nawigacyjnych dedykowanych odbiorcom. Testy skończyły się satysfakcjonującymi wynikami na parę dni szybciej aniżeli przewidywał plan. 29.01.18 r. satelity zaczęły nadawanie właściwych danych do nawigacji. Europejska Agencja Kosmiczna prowadzi na chwilę obecną też testy 2-óch nowych satelitów nawigacyjnych (numer 11 a także 12), jakie wystrzelono 17.12.15 r. Z kolei satelity o numerach 13 oraz 14 odbyły niedawno testy przed wystrzeleniem na terenie centrum ESTEC znajdującego się w Noordwijk na obszarze Holandii i były schowane w magazynie czekając na start.

Tymczasem na terenie Niemiec ma miejsce produkcja 12 kolejnych satelitów Galileo. Kompletny system Galileo ma liczyć 24 satelity. W tej chwili nadawane dane do nawigacji pozostają w formie „tymczasowej” – stosuje je przemysł satelitarny do zrobienia towarów oraz usług, jakie przyszłości będą dane użytkownikom.

Do góry