ZDROWIE i URODA

Inni raka leczą. Polacy na raka umierają

Nowotwór gruczołu prostaty jesteśmy w stanie zwalczyć wykorzystując lek na nowotwór piersi, natomiast środek na raka skóry może okazać się efektywny podczas zwalczania nowotworu jelita grubego. Pod warunkiem, że oceni się, jaka mutacja wywołała nowotwór u pacjenta. Jakby krajowi medycy byli w stanie badać tak skrupulatnie, jak koledzy z USA, ludzie z rakiem uniknęliby niszczącego leczenia, między innymi podawanej w zasadzie na ślepo trafił chemioterapii. Wielu z tych ludzi ocaliłoby życie.

Rewolucja w onkologii

W zasadzie do niedawna dzieliło się nowotwory w zależności od części ciała, jakie atakowały. Diagnozowano nowotwory piersi, mózgu, jelita bądź prostaty W dzisiejszych czasach wiadomo, iż to nie tylko obszar występowania, lecz w głównej mierze występowanie określonych mutacji genowych powoduje, iż dany sposób leczenia będzie mógł okazać się skuteczny albo nie. Organizacja Foundation Medicine na terenie Cambridge bada otrzymane fragmenty tkanki nowotworowej pacjentów z całej planety sprawdzając do tego wiele genów, które mogą mieć udział w rozwoju nowotworu. Dla każdego pacjenta przygotowuje indywidualny raport ukazujący zdobytą wiedzę w zakresie znalezionych zmian genomowych i wskazówki, jakie sposoby leczenia i z jakiego powodu należy zastosować w danej sytuacji.

U 20 letniej Amerykanki Corey Wood nowotwór płuc zdiagnozowano 14 dni po tym, jak zakończyła półmaraton. Pacjentka pozostawała w doskonałej formie oraz nie widać było żadnych skutków choroby. W czasie wizyty u lekarza okulistyki na którą poszła po prostu po receptę na soczewki oznajmiła okuliście że występują u niej błyski w oczach. Okulista zlecił pełne badania, w czasie jakich wykryto guzy w płucu, węzłach chłonnych jak również miejsca przerzutów w kościach. Był to rak płuca w wysokim czwartym stadium. Zdawało się, iż jedynym rozwiązaniem leczenia będzie długa i niszcząca chemioterapia. Sam lekarz prowadzący przekazał jednak kawałki nowowoworu do wykonania badań profilowania genomowego. Odkryto, że raka spowodowała mutacja genów ROS1 i jest na ten rodzaj mutacji nakierowane lekarstwo. Zadziałało. Obecnie płuca Corey Wood pozostają czyste. Przypadek? Zdecydowanie nie, osiągnięcia medycyny spersonalizowanej.

Terapia celowana

Sprawdzenie form mutacyjnych znajdujących się w tkance rakowej u danego człowieka oraz dobór odpowiedniej metody leczenia do danej mutacji – to innowacyjne podejście do walki z rakiem. Doktor Mike Pellini szef Foundation Medicine w Cambridge na terenie Massachusetts, która tego typu analizy robi mówi, że dzięki nim pacjent może liczyć na bezpieczny lek w koniecznej dawce nastawiony na konkretny cel. Od momentu przekazania próbki do napisania sprawozdania mija w granicach 2 tygodni. Aby zrealizować badanie niezbędna jest niewielka ilość materiału z rakiem. Może to zostać tkanka wzięta wcześniej do badania histopatologicznego. Efekt analizy ukazuje dane o ważnych dla przebiegu terapii zmianach nowotworowych, ewentualnych terapiach celowanych, dostępnych badaniach w warunkach klinicznych wykonywanych z lekami, które są w stanie pomóc. Taka wiedza pozwala lekarzowi zdecydować się na najskuteczniejsze leczenie.

Do góry